O mně

    Ručně vyráběné nože, s vášní, láskou a pýchou.

 

 

S výrobou nožů jsem začal v r. 2014 tzv. na koleně a poměrně brzo jsem jí beznadějně propadl. Začalo to výrobou nožů, které jsem se našel na internetu, strašně se mi líbily a toužil jsem takové nože ve své sbírce mít. Výroba každého z nich byla pro mě nová výzva, učil jsem se na nich nové postupy a zároveň zjišťoval, jak který nůž funguje. Nože jsem vyráběl výhradně pro sebe a každý mi přirostl k srdci tak, že jsem si neuměl představit s některým z nich se rozloučit. Netrvalo dlouho a potvrdila se stará nožířská moudrost, že výroba nožů je nebezpečně návyková věc. Dnes je pro mě nožířina vášní a závislostí.

Nože, které prezentuji v portfoliu do r. 2016 označené v popisu jako kopie, již nevyrábím, nebudu vyrábět a jsou jen prezentací mé práce.

Tímto bych se chtěl všem nožířům omluvit za vypůjčení jejich designu, vyslovit jim můj obrovský obdiv, úctu a respekt k jejich práci a prohlásit:

-       výroba jejich nožů sloužila pouze k mým „studijním účelům“ v procesu učení výroby

-       v jejich prezentaci uvádím autor předlohy

-       nože již nebudou vyráběny

-       skládám jejich autorům hold a smekám před nimi, protože se jedná o nože, které mě mezi  záplavou jiných oslovily, upoutaly mě, líbí se mi, jsou výjimečné a můžu je jen doporučit.

 

Pokud se Vám mé nože líbí, neváhejte mě kontaktovat.

 

Specifikace:

Nože vyrábím nejčastěji ze seminerezové „uhlíkové“ nožířské oceli ČSN 19.573 ( D2), ale používám i tzv. Stabilku 19.312 (O2), nerezovou ocel N690, nebo Hi-tech materiály práškové metalurgie 3.generace jako je RWL 34, nebo Elmax.

 Mé nože jsou kaleny buď v profesionální kalírně ve vakuové kalící peci, následně hluboce podmraženy v tekutém dusíku a popuštěny na stanovenou tvrdost, nebo, v případě parciálního kalení a kalení tzv. „na hamon“, jsou k tepelnému zpracování svěřeny mým kamarádům z nožířské firmy TK Knives. Povrchová úprava čepelí je buď vysoce leštěná, v úpravě satin, patinovaná, nebo leptaná.

Na rukojeti používám nejčastěji dřevo a to jak exotické – Wenge, Zebrano, Bubinga, Jatoba, indian roosewood, palisandr, palma, bambus tak i dřevo „vlastní výroby“ - Ořech, Tis, březové nádory, Rakytník, Čimišník apod. Dále na rukojeti používám micartu vlastní výroby, paroží, kosti, exotické ořechy, nebo kroužky kůže a březové kůry.  Dřevěné rukojeti a pouzdra ze dřeva jsou vždy vakuově stabilizovány v horkých směsích vosků a olejů vlastní výroby a receptury. Povrch je většinou opětovně voskovaný, nebo na přání opatřený šelakovou politurou.

Pouzdra k nožům vyrábím výhradně z extra kvalitní třísločiněné hovězí usně v různých tloušťkách – nejčastěji 3,5 – 4 mm. Pouzdra jsou za mokra lisovaná,lepená a ručně šitá sedlářskou voskovanou nití a tzv. sedlářským „věčným“ stehem. Pouzdra jsou z obou stran ošetřena voskovou směsí vlastní výroby a opatřena povrchovou finální ochranou.

Na mé výrobky poskytuji servis a 10 let záruku na vady materiálu a zpracování.

V portfoliu v sekci „Kůže" dále prezentujeme kožené, ručně vyráběné opasky a další chystané výrobky z dílny mého syna Matěje pod zn.: